Talvisodan aikana 1939–1940 tanssiminen oli kiellettyä Suomessa. Monet kerääntyivät kuitenkin salaa yhteen tanssimaan – ilmaisemaan iloa, rohkeutta ja yhteenkuuluvuutta vaikeina aikoina. Tällä kurssilla inspiroidumme näistä salaisista tansseista. Tämä kurssi on englanniksi.

Kurssin ohjaaja ja koreografi Giorgia Lolli on juuri aloittamassa yhteistä projektia esitystaitelija Laura Ceminin kanssa. Heitä yhdistää kiinnostus sosiaalihistorian, tanssin ja yhteisöllisten tapojen risteyskohtiin. Yhdessä he tutkivat, miten tanssia on säännelty ja kontrolloitu erityisesti poliittisesti jännitteisinä aikoina.

Mitä tapahtuu, kun vastarinta taipuu liikkeeksi? Mitä avautuu, kun tanssimme yhdessä? Mitä tanssi voi opettaa ilmaisunvapaudesta, kehollisesta itsemääräämisoikeudesta, ilosta ja yhteisöllisyydestä?

Tunnit alkavat kevyellä lämmittelyllä, jossa kehoa avataan sensoristen ja somaattisten tehtävien avulla. Tämän jälkeen siirrymme ohjattuihin improvisaatioihin, jotka herättelevät muistojamme, mielikuvitustamme ja intuitiotamme. Tanssimme enimmäkseen keskittyen omaan kehoomme – mutta yhdessä ryhmänä kuunnellen myös muiden liikettä.

Kurssi pidetään englanniksi, mutta musiikki, kuvat ja demonstraatiot tukevat ymmärtämistä. Giorgia liikkuu mukana kurssilaisten joukossa ja ohjaa ryhmää sisältäpäin. Ohjaus on selkeää mutta avointa, jotta jokainen osallistuja voi liikkua omassa tahdissaan ja ennen kaikkea seurata omaa uteliaisuuttaan.

Kurssi on avoin kaikille, eikä aiempaa tanssikokemusta tarvita.

 

Giorgia Lolli on italialainen tanssitaitelija, joka on asunut Espoossa vuodesta 2022. Hänen taiteellinen työnsä rakentaa usein siltoja Suomen ja Italian välille ja tuo tekijöitä yhteen molemmista maista. Giorgia on valmistunut koreografian maisteriksi Taideyliopistosta.

Giorgialle tanssi on aina jaettua: hänen praktiikkansa yhdistää koreografisen työn ja yhteisölliset prosessit. Hänellä on myös runsaasti kokemusta projekteista, jotka käsittelevät liikkeen ja saavutettavuuden yhteyttä. Vuodesta 2022 lähtien Giorgia on opettanut eurooppalaisessa Dance Well – Movement Research for Parkinson’s -hankkeessa ja vetänyt erilaisille yleisöille suunnattuja liiketunteja museoympäristössä.

 

Giorgian potretti: Alice Vacondio